Vypadávání vlasů trápí stejně muže jako ženy

Vypadávání vlasů trápí stejně muže jako ženy
Zdroj fotografie: Getty images

Zdravé, silné, husté, hedvábně lesklé a plné života. Tak takhle si představuje vlasy asi každý z nás. Patříte mezi ty šťastlivce, kteří jsou nositelem skutečné "koruny krásy"? Pokud ne a přes důkladnou péči vaše vlasy neustále padají, tak je tento článek určen právě vám.

Vypadávání vlasů nezná rozdíly. Postihuje obě pohlaví ve stejné míře, ale z rozdílných příčin. Jaké jsou zásadní příčiny řídkých vlasů?

Nezáleží na tom, zda jste muž, nebo žena, protože problém nadměrné ztráty vlasů umí potrápit obě pohlaví. Existují však mezi nimi rozdíly, což se odráží i na různých příčinách vzniku jejich padání. Pojďme se na ně podívat společně...

Co je vlas?

Vlasy (capili) vyrůstají z vlasových váčků nebo takzvaných folikulů. V průměru máme 180–320 vlasů na 1 cm. Vlasy se skládají z vnitřní dřeně (medulla pili), z kůry (cortex pili), ve které se nachází vlasový pigment ovlivňující výslednou barvu vlasu, a na jejich povrchu se nacházejí zrohovatělé buňky kutikuly (cuticula pili).

Vlasové folikuly jsou mimo jiné tvořené vazivovou tkání a mají bohaté cévní zásobení, které zajišťuje prokrvení a výživu vlasu. V okolí vlasového váčku se nacházejí četné mazové žlázy, které tvoří mazový sekret. Úkolem tohoto sekretu je promašťování a zvláčňování vlasu (nebo chlupu).

Nejintenzivnější je na bázi vlasu.

Vlasový cyklus

Růst vlasů má svůj vlasový cyklus a ten neprobíhá u každého jedince stejně. Někomu rostou rychleji, jinému pomaleji. Je to velmi individuální. Velkou roli zde hraje zejména genetika, stravovací návyky, pitný režim a jiné. Pokud vlas doroste do konečné délky, přejdou i dlouhá léta. První 3 roky rostou vlasy velmi rychle.

Za jeden den vlas naroste o 0,3 až 0,5 mm, což je za měsíc přibližně 1 až 1,5 cm.

Mluvíme o takzvané aktivní fázi růstu. Aktivní fáze přechází do fáze pasivní, kdy se růst vlasu zpomaluje. Na konci pasivní fáze vlas vypadává a je nahrazen novým vlasem, který původní vytlačuje z původního vlasového folikulu.

Fáze vlasového růstu

1. Anagenní fáze – je fáze aktivního růstu vlasů. Trvá přibližně 3 až 5 let, ale je to individuální. V průběhu jednotlivých vlasových cyklů vlivem věku je anagenní fáze stále o něco kratší, což se projeví zvýšeným vypadáváním a sníženým a pomalejším růstem vlasů.

ZAJÍMAVÉ: Někteří z čtenářů určitě postřehli sami na sobě, že jejich vlasy dorostly do určité délky a na ní se růst zastavil. Je to z důvodu kratšího trvání anagenní fáze u těchto jedinců. Děje se tak hlavně při telogenním efluviu (čti níže).

2. Katagenní fáze – je fáze regrese a trvá přibližně 10 dní. Nastupuje na konci aktivní fáze, kdy se vlas oddělí od kořínku a vystupuje směrem nahoru do vlasaté části hlavy.

3. Telogenní fáze – je klidovou fází. Trvá zhruba 12 až 16 týdnů. Projevuje se zvýšeným vypadáváním vlasů. Vlas vypadne patologicky a natrvalo z důvodu porušeného vlasového folikulu nějakým onemocněním, respektive chorobným procesem, nebo přirozeně vlivem tlaku nového vlasu ve vlasovém folikulu.

Úplná ztráta vlasů

Denně ztratíme přibližně 20 až 100 vlasů. Jedná se o přirozenou difúzní ztrátu.

Za nadměrné padání vlasů považujeme takové, při kterém se tato čísla rapidně překročí. Postupně sledujeme, jak vlasy řídnou, ztenčují se a nadměrně se lámou. Úplná ztráta vlasů vzniká jako následek jejich intenzivního vypadávání a je označována latinským termínem alopecia.

Známe několik typů alopecie, které se dělí na základě příčin jejich vzniku.

Ložisková alopecie

Ložisková alopecie nebo i alopecia areata je místní (ložisková) ztráta vlasů. Ve vlasaté části hlavy začnou nadměrně vypadávat vlasy na ohraničené ploše. Vypadávání je rychlé a nadměrné a končí úplnou lokální plešatostí.

Na hlavě nemocného pozorujeme ohraničený ostrůvek nebo ostrůvky bez vlasů, které mohou mít v průměru i několik centimetrů. Postihují většinou spánkovou a zadní část hlavy.

Splýváním jednotlivých ložisek vzniká úplná plešatost postihující celou hlavu. Nazýváme ji totální alopecie. Nemocný postupně ztrácí i chlupy na ostatních oblastech těla. Tento stav označujeme jako univerzální alopecie.

Příčina tohoto stavu není dosud přesně známa, ale předpokládají se autoimunní mechanismy, které bývají kombinovány s jinými autoimunními onemocněními jako například vitiligo.

Androgenní alopecie

plešatý muž ležící tváří ke stolu se zaťatými pěstmi
Androgenní alopecie postihuje více muže Zdroj foto: Getty images

Již z názvu vyplývá, že na příčině jejího vzniku jsou mužské pohlavní hormony – androgeny – a jejich účinek na vlasový váček. Jejich vlivem se vlasový folikul smršťuje, až nakonec úplně zanikne.

Je dokázáno, že v tomto případě jde o geneticky podmíněný typ plešatosti.

Ztráta vlasů začíná v oblasti závislé na působení androgenních hormonů, tedy na čele a spánkové části. V úvodu, kdy začínají vypadávat první vlasy, svým tvarem připomíná písmeno M.

Následně postupuje směrem dozadu, přičemž záhlaví zůstává nepoškozené. V této části nejsou vlasové váčky závislé na androgenech.

Logicky, jelikož se jedná o mužské pohlavní hormony, postihuje častěji muže než ženy. Také u mužů se tento typ alopecie začíná mnohem dříve než u ženského pohlaví.

Senilní alopecie

Je spojena s přibývajícím věkem a jde o nezvratný (ireverzibilní) stav. Vyskytuje se u mužů, ale i u žen většinou po 50 letech života, ale může se však objevit i o několik let dříve. Dalo by se říci, že je svým způsobem podkategorií androgenní alopecie.

Příznaky jsou stejné. Ztráta vlasů v oblasti čela s následným postupem směrem dozadu, typicky připomínající písmeno M.

Anagenní efluvium

Anagenní fáze, jak již bylo řečeno, je fáze aktivního růstu vlasu. Anagenní efluvium je narušení růstové fáze z nějakého důvodu. Může se jednat například o stresové faktory, které jsou v dnešní době téměř u každého jednotlivce ve zvýšené míře.

Aktivní fáze může být narušena i například vlivem některých chemických látek (těžké kovy, intoxikace železem, intoxikace thaliem, hypervitaminóza vitamínem A) nebo vlivem některých léků (antidepresiva, cytostatika, antikoagulancia). Vzniknout může i po ozáření – chemoterapie – nebo po vysoké zdraví škodlivé dávce radiace (raritní).

Telogenní efluvium

žena držící hřeben s vypadanými vlasy
Difúzní ztráta vlasů - telogenní efluvium Zdroj foto: Getty images

Telogenní efluvium ve zkratce TE patří mezi druhou nejčastější příčinu vypadávání vlasů vůbec. Jedná se o difúzní (plošné) vypadávání vlasů kvůli snížení počtu aktivních vlasových folikulů. Důvodem je zkrácení anagenní (růstové) fáze a zvýšený nebo zrychlený přechod do telogenní (klidové) fáze.

Navenek se to projeví zvýšeným vypadáváním vlasů a snadným uvolněním vlasu z vlasového folikulu při tahu (česání, přejetí si rukou ve vlasech, při mytí vlasů).

TE je stále předmětem výzkumů. Některé předpokládané příčiny jeho vzniku však známe. Velmi často se vyskytuje v souvislosti s těhotenstvím, což by potvrdila leckterá maminka, které během těhotenství nebo po porodu nebo i potratu začaly padat vlasy.

Další příčinou, která se zase týká žen, je změna antikoncepčních pilulek, jejich přerušené užívání nebo úplné vysazení. Z léků se předpokládá i užívání některých antidepresiv, antikoagulancií, cytostatik.

Vyvolat ho mohou onemocnění jako například anémie z nedostatku železa, opakované horečky, úrazy, operační výkony, očkování, stres, nebo i náhlá ztráta hmotnosti při onkologických onemocněních a drastických dietách hlavně u mladých žen.

Stejně tak TE způsobuje nedostatek některých vitamínů, minerálních látek či esenciálních mastných kyselin. Hlavně se jedná o železo, zinek, vitamíny B6 a B12, aminokyseliny L-lysinu.

POZOR!
Železo je třeba užívat jen v případě jeho potvrzeného nedostatku lékařem. Lidský organismus ho umí zpracovat jen určité množství. Nadměrný příjem železa může být pro lidský organismus toxický, vyvolat příznaky a poškození otravy železem a může způsobit až smrt.

Mechanická alopecie

Mechanické vlivy působící na vlasy a pokožku hlavy mohou také zapříčinit nadměrnou ztrátu vlasů. Vyskytují se u lidí, kteří pravidelně nosí na hlavě nějakou pokrývku například v práci. Ohroženi jsou lidé ve zdravotnictví, potravinářství, záchranných složkách, dělníci (nošení šátků, přilby). U dívek a mladých žen to způsobuje tah vlasů (účesy, těsné gumičky ve vlasech).

Příčiny padání vlasů u mužů

Hlavním důvodem padání vlasů u mužů je genetická predispozice. Pokud váš otec či dědeček plešatěl v příliš mladém věku, tak se máte na co těšit. S největší pravděpodobností se totéž stane i vám. Naopak pokud měli dlouho krásné, zdravé a husté vlasy a začaly jim padat až v pozdějším věku, jak už to ve starobě bývá (senilní alopecie), tak se nemusíte obávat.

Genetika je záludná v tom, že s ní moc nenaděláme a u některých mužů jedinou možností zůstává transplantace vlasů.

V případě, že i přesto vlasy ztrácíte, po příčině je třeba pátrat někde jinde. U mužů, a to již kolem 30. roku života (někdy dříve), se nejčastěji vyskytuje androgenní alopecie vlivem mužských pohlavních hormonů – androgenů. Jedná se o citlivost vlasových folikulů na androgeny – konkrétněji testosteron – jeho aktivní forma DHT (má vliv na zvýšenou sexualitu, libido, agresivitu).

Jeho nadměrná tvorba a koncentrace v organismu, tedy i v pokožce hlavy, ničí vlasové váčky, a tím způsobuje ztrátu vlasu. Zároveň atrofie folikulu brání tvorbě nového vlasového vlákna, což má za následek, že vlas už nevyroste.

Navenek se projevuje jako lysiny nebo i velmi známé kouty. Jedná se o plešatost začínající ve tvaru písmene M na bocích čela (frontální část), postupující směrem dozadu. Postup a pořadí, v jakém ke ztrátě vlasů dochází, je u každého muže, ale i ženy stejné.

U mužů existuje takzvaná Norwoodova stupnice, kde je schematicky zakreslená ztráta vlasů v pořadí, v jakém nastupuje, probíhá a končí. Norwoodova stupnice má 7 stupňů.

 1. stupeň – představuje zdravý stav vlasů bez známek nadměrného padání a alopecie
 2. stupeň – vlasová linie se posouvá směrem nahoru přibližně o 1 až 1,5 cm bez známek padání vlasů
 3. stupeň – v této fázi začínají padat vlasy ve frontální (čelní) části známé také jako "kouty". Jde vlastně o první fázi nebo začátek ubývání vlasů v oblasti čela s přechodem na temeno. Vlasy slábnou, jsou řidší, jemnější a lámavější.
 4. stupeň – stupňuje se vypadávání vlasů v oblasti čela a temene. Plešaté oblasti jsou výraznější než při prvním stupni. Oblast čela a temene rozděluje část, kde se ještě nacházejí vlasy.
 5. stupeň – plešatá část se i nadále zvětšuje. Jejich dalším padáním se ještě vlasatá část předělující temeno a čelo vytrácí a zůstává jen plocha bez vlasů.
 6. stupeň – původní tvar písmene M se zcela vytratil. Na hlavě je jen souvislá pleš, která se stupňuje, a vytrácejí se i vlasy nad ušima. Tvar M se mění ve tvar koňské podkovy.
 7. stupeň – jde o pokročilý stupeň alopecie. Hlava je už téměř bez vlasů, vyskytují se už jen na zadní části hlavy a mírně za ušima.

Nejčastější příčiny u mužů:

 • genetická predispozice
 • hormonální vlivy – androgeny
 • přibývající věk
 • dlouhodobý stres (nedostatečné prokrvení pokožky hlavy)
 • nedostatečná hygiena a špatná péče o vlasy a pokožku hlavy
 • pokrývky hlavy – jejich pravidelné nošení
 • špatná životospráva (nedostatek vitamínů, minerálů, aminokyselin, železa)
 • nedostatek tekutin – dehydratace
 • nezdravý životní styl
 • onemocnění cév a nedostatečné prokrvení organismu
 • onemocnění štítné žlázy
 • nemoci ledvin
 • některá kožní onemocnění (psoriáza, seborea)
 • bakteriální onemocnění kůže
 • užívání některých léků (antidepresiva, antikoagulancia, cytostatika)
 • některé chemikálie
 • radiace (nebo i chemoterapie)
 • alkohol, kouření
 • úraz, operační výkon

Příčiny padání vlasů u žen

Stejně jako u mužů, i u žen hraje klíčovou roli genetika. Jde o faktor, který neumíme ovlivnit, a ať chceme nebo ne, genetické predispozice nám nadělily buď hodně, nebo nic.

Vypadávání vlasů u žen způsobují přednostně změny hladiny hormonů. Ženské vlasové folikuly jsou na tyto hormonální výkyvy obzvlášť citlivé. Na rozdíl od mužů, u žen se projevuje nejčastěji typ telogenní efluvium.

Rizikové jsou mladé ženy užívající antikoncepci, při jejích změnách a hlavně po jejím vysazení dochází k hormonálním zvratům. Ohroženy jsou hlavně dívky, které ji nesprávně užívají.

Něžné pohlaví se jim nevyhne ani během těhotenství, které je nejrizikovější, co se týká ztráty vlasů. Postihuje asi polovinu těhotných. Během těhotenství se nic převratného neděje, protože zvýšená hormonální koncentrace nedovolí, aby vlasy nadměrně padaly. Většinou se vyskytuje pár měsíců po porodu, kdy hladiny klesají a vracejí se do normálního stavu.

Pozitivem je, že se nejedná o trvalý proces a následně spontánně ustupuje.

Podobně jako u mužů, i u žen se vyskytuje androgenová alopecie. Směrodatná je hladina aktivní formy hormonu DHT v těle. Čím je vyšší, tím závažnější stav může vyvolat. Jeho zvýšené hodnoty způsobuje nedostatek ženského pohlavního hormonu estradiolu, který mimo jiné tlumí tvorbu DHT.

Syntézu estradiolu zabezpečuje enzym zvaný aromatáza. Jeho nedostatek snižuje tvorbu estradiolu a hodnoty DHT stoupají.

Posloupnost nadměrné ztráty vlasů u žen je zakreslen Ludwigově stupnici. Známe dva typy ztráty vlasů u žen.

 1. typ – při prvním typu obvykle dochází k celkovému difúznímu zřídnutí vlasů. Nejvíce je postižena vrchní část hlavy v oblasti temene. Přes prořídlou část lze vidět pokožku hlavy. Vlasy slábnou, postupně se ztenčují a následné nadměrně vypadávají. Zbytek vlasů zůstává bez jakékoli změny.
 2. typ – začíná také na temeni, kde se vytvoří tenká linie bez vlasů tenké bezvlasé linie ve středu hlavy od čela až po záhlaví. Linie je na začátku úzká a postupem času se rozšiřuje. V konečném důsledku můžeme pozorovat podobný stav jako u prvního typu – alopecii na temeni hlavy, přes kterou prosvítá pokožka hlavy.

Nejčastější příčiny u žen:

 • genetická predispozice
 • hormonální vlivy – estradiol/aromatáza
 • těhotenství
 • antikoncepční tablety
 • přibývající věk
 • dlouhodobý stres (nedostatečné prokrvení pokožky hlavy)
 • nedostatečná hygiena a špatná péče o vlasy a pokožku hlavy
 • pokrývky hlavy – jejich pravidelné nošení
 • špatná životospráva (nedostatek vitamínů, minerálů, aminokyselin, železa)
 • nedostatek tekutin – dehydratace
 • nezdravý životní styl
 • onemocnění cév a nedostatečné prokrvení organismu
 • onemocnění štítné žlázy
 • nemoci ledvin
 • některá kožní onemocnění (psoriáza, seborea)
 • bakteriální onemocnění kůže
 • užívání některých léků (antidepresiva, antikoagulancia, cytostatika)
 • některé chemikálie
 • radiace (nebo i chemoterapie)
 • alkohol, kouření
 • úraz, operační výkon

Zdroje

 • imunita.online - Příčiny, příznaky a léčba vypadávaní vlasů

Otestujte se

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.