Škytavka u novorozence je zcela přirozená. Proč vzniká a co dělat?

Škytavka u novorozence je zcela přirozená. Proč vzniká a co dělat?
Zdroj fotografie: Getty images

Škytavka (singultus) je reflexně vyvolaná prudká a rychlá kontrakce bránice. Je to podráždění frenického a vagového nervu směřující do dýchacího centra a odtud přes frenický nerv k bránici, což vyvolává její nepravidelné stahy. Současně se uzavřou hlasivky s následným ostrým zvukem slyšitelným při nádechu. Škytavka může být fyziologická hlavně u novorozených dětí, a stejně tak ji mohou způsobovat i různá onemocnění – přetrvávající škytavka u dospělého.

Škytavka je u malých dětí, novorozenců, dokonce i u plodu v bříšku matky běžná, a dokonce častá. Může ji komplikovat kýchání či reflux s ublinknutím.

Ptáte se: Co dělat při škytavce miminka a jak ho polohovat?

Na internetu koluje mnoho diskusí ohledně novorozenecké škytavky. Maminky si mezi sebou vyměňují informace a ptají se jedna druhé, jestli je to normální. Odpovědi na tyto otázky, a ještě mnohem více naleznete v následujícím textu.

Jaké jsou příčiny?

Patologická škytavka – vzniká útlakem patologického útvaru či procesu na frenický nerv. Může nastat při průtrži (pruhu) bránice (diafragmatická hernie), při nádorovém procesu v oblasti břicha bránice nebo mezihrudí (mediastina).

Příčinou bývají i zánětlivé procesy v břišní dutině (peritonitida – zánět pobřišnice), toxické poškození (urémie) nebo onemocnění centrální nervové soustavy (zánět mozku, mozkových obalů, mozkové nádory, cévní mozkové příhody).

Fyziologická škytavka – je normální fyziologický jev, se kterým se každý z nás setkal několikrát za život při nadměrném najedení se. Nadměrné množství potravy způsobuje roztažení žaludku, který pak tlačí na bránici a vyvolává škytavku.

Stav trvá krátce v rozmezí pár minut se spontánním ústupem bez následků.

animovaná postava muže držícího si břicho vlevo a vpravo animovaný žaludek
Škytavku způsobují stahy bránice většinou naléháním žaludku. Zdroj fotografie: Getty images

Proč novorozenci škytají častěji?

Novorozenecká škytavka – také fyziologický proces, který u novorozených dětí a kojenců můžeme pozorovat častěji než u dospělého člověka. Spousta maminek potvrdí, že jejich miminko mělo škytavku už v bříšku, a ta přetrvává i po narození ve zvýšené míře oproti dospělým.

Děťátko již od narození disponuje sacím a polykacím reflexem. Jedná se o nervosvalovou koordinaci mechanismů typickou pro tento věk až do konce třetího měsíce.

Spolu s přijatou potravou ve formě mateřského mléka (kolostra) polyká i mnoho vzduchu. Vzniká nepoměr mezi přijatou potravou a fyziologickou kapacitou žaludku s následným ublinkáváním a škytavkou.

Za doprovodné zvracení regurgitované potravy (vypuzené zpět ze žaludku do dutiny ústní) do určité míry odpovídá i nezralý svěrač (sfinkter) nad žaludkem a následný gastroezofageální reflux. Příliš časté zvracení a škytavka může být výsledkem špatné techniky kojení.

matka kojící novorozence
Škytání vyvolá i špatné kojení miminka. Zdroj fotografie: Getty images

Důležité:
Novorozenec není miniatura dospělého člověka. Rozdíly probíhají na anatomické a fyziologické úrovni.

Každý ví, že děťátko není schopno samo si udržet přiměřenou tělesnou teplotu, a to z důvodu ne zcela vyvinuté termoregulace během tohoto věkového období. Vystavení chladu bývá rovněž spouštěčem škytavky.

Proto je nutné dbát na to, aby bylo dostatečně oblečeno. Nejdůležitější je udržování hlavičky v teple.

Novorozenec má hlavičku nepoměrně větší oproti vlastnímu tělu, a dochází zde nejčastěji k únikům tepla.

Jak předejít ublinkávání a škytavce?

  • častější krmení v menších množstvích (přestávky pomohou děťátku vyříhnout nahromaděný vzduch)
  • je potřeba dbát na dobré přisátí se děťátka k prsu (minimalizuje se tím množství polknutého vzduchu)
  • krmení ve zvýšené poloze alespoň 30 º
  • po skončení krmení udržovat zvýšenou polohu alespoň 30 min

Co dělat s miminkem, které má škytavku?

  1. zmáčknout nos (měkké části nosu) dvěma prsty
  2. spolu s ucpaným nosem uzavřít i dutinu ústní cca na 5 vteřin (ne více) u zdravého novorozence
  3. někdy pomáhá opětovné přiložení děťátka k prsu a nechat ho, ať se napije, stejně jako to děláme my
  4. pomáhá i změna polohy děťátka do zvýšené polohy, jindy se doporučuje poloha na levém boku

Bát se, pokud má miminko škytavku, není opodstatněné. Jak již bylo výše popsáno, jde o normální proces související se sáním, polykáním a kapacitou žaludku frekventovanější v tomto věku.

Při správné technice kojení a celkové informovanosti jde o snadno zvládnutelný stav, který se však i tak v menší míře vyskytne.

Otestujte se

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.