Pitahaya, dračí ovoce jako superpotravina? Jaké jsou jeho zdravotní účinky?

Pitahaya, dračí ovoce jako superpotravina? Jaké jsou jeho zdravotní účinky?
Zdroj fotografie: Getty images

Pitahaya neboli dračí ovoce je na povrchu zvláštní, ale uvnitř velmi bohaté. Patří mezi oblíbené exotické superpotraviny. Jeho jednotlivé odrůdy se také liší a jsou pestré.

Vlastnosti

Pitaya je plod kaktusu. Je to exotické ovoce pocházející z teplých oblastí Střední a Jižní Ameriky. Vyskytuje se však také v zemích jihovýchodní Asie, jako jsou Filipíny, Kambodža, Tchaj-wan, Thajsko a Vietnam.

Plody mají obvykle kolem půl kilogramu, ale mohou mít hmotnost od 200 do 700 gramů. Rostou na džunglových kaktusech.

Zajímavostí je, že jejich květy kvetou v noci a jsou opylovány netopýry.

Existují různé druhy s různým zbarvením, ať už na vnější straně, nebo uvnitř. Nejznámější je sytě růžový s bílou dužinou a černými zrníčky. Najdeme však i žluté pitahaye s nahnědlými šupinami.

Oválná růžová slupka má na povrchu také okvětní lístky, které mohou mít zelenou barvu. Připomínají dračí šupiny. Odtud pochází název ovoce.

Vnitřek je obvykle bílý s černými zrníčky, ale existují i druhy se sytě růžovým vnitřkem.

Dužina uvnitř má podobnou konzistenci a chuť jako kiwi.

dračí ovoce pitahaya
Zdroj: Getty Images

Dužina obsahuje mnoho minerálních látek a vitamínů. Je velmi bohatá na antioxidanty, polynenasycené mastné kyseliny a také omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

Díky své rozmanitosti a množství prospěšných látek je řazena mezi superpotraviny.

Konzumací dračího ovoce získává naše tělo karoteny, hořčík, fosfor, sodík, vápník a železo a také vitamíny B2, B3, A a C.

Dračí ovoce má skvělé účinky jak zevně, tak i vnitřně. Ukazuje se, že dračí ovoce lze použít i jako obklad. Pokožka z něj dokáže čerpat potřebné suroviny.

Vnitřní použití

Jak takové ovoce konzumovat? Doporučuje se odříznout kousek kůry na každém konci, nakrájet ho na plátky a pak už jen odstranit zbytek jako u pomeranče.

Lze ho také nakrájet na měsíčky jako meloun a takto ho konzumovat.

Díky svému složení vám pitahaya pomůže dobít energii. Zejména pokud jste vystresovaní, cítíte se unavení a nevyrovnaní. Pomůže vám také s duševní rovnováhou díky vitamínům skupiny B3.

Pomůže také zejména studentům, protože má příznivý vliv na paměť a koncentraci.

Pomáhá při hojení, také při prevenci zánětů. Ukázalo se, že je součástí prevence osteoartrózy.

Dračí ovoce také napomáhá trávení a odstraňuje z těla škodlivé toxiny. Velmi dobře působí na správnou peristaltiku, což potěší zejména lidi trpící častou zácpou.

Na některé má dokonce projímavé účinky. Proto je třeba s jeho konzumací a zejména množstvím a intenzitou zacházet opatrně.

Díky karotenům má příznivý vliv na náš zrak, čímž je znám i samotný karoten.

S pomocí antioxidantů v něm obsažených budou také naše vlasy a pleť svěžejší a krásnější. Při konzumaci mají pozitivní vliv také na pokožku hlavy a pleť.

Antioxidanty také bojují proti rakovinotvorným látkám. Pomáhají tak v prevenci různých druhů rakoviny. Zvláště užitečné jsou v boji proti rakovině prsu, tlustého střeva a jater.

Také jeho složení pomáhá zklidnit nervy, což je velmi užitečné při zvládání stresu a nesoustředěnosti. Mnoho lidí si tuto vlastnost pitahaye pochvaluje také proto, že jim pomáhá lépe usínat.

Je velmi užitečná při dietách a pro udržení štíhlé linie. Je totiž nízkokalorická a díky vláknině, antioxidantům a vodě také zasytí.

Můžete si ji vychutnat v kombinaci s jiným ovocem nebo samostatně. Výborná je také podávaná na talíři a pokapaná limetkovou šťávou.

pitahaya a ovocný salát
Zdroj: Getty Images

Vynikající je jako salát v kombinaci s kiwi, jablkem, banánem a mangem s jogurtovým dresinkem a chia semínky.

Vnější použití

Jak bylo uvedeno výše, pitahaya se skvěle hodí i k vnějšímu použití na pokožku.

Samotnou slupku můžeme použít jako obklad nebo zábal. Ten lze po konzumaci dužiny aplikovat například kolem očí, na obličej nebo na jiná problematická místa.

Pokud máte suchou pokožku nebo trpíte dehydratací, může vám tento obklad také pomoci.

Má dokonce dobrý vliv na hojení ran a zkrášlení jizev. Pomáhá také proti jejich zánětům.

Zábalovou masku si můžete udělat i na vlasy a pokožku hlavy.

Použijte dračí ovoce, olivový olej a med. Vše řádně promíchejte a vmasírujte do pokožky hlavy. Postupně nanášejte od kořínků ke konečkům. To pomůže hydratovat, vyživit pokožku hlavy a dodat vlasům lesk.

Sběr a skladování

Pitahaya roste na stoncích kaktusů. Jejich kořeny jsou v zemi a z nich vyrůstají trojúhelníkové trsy stonků.

Jak hlavní stonek roste, potřebuje vhodnou oporu nebo vhodné řezy, aby kmen kaktusu nebyl zatěžován dalšími novými trsy.

Mohou dorůst až do výšky přes 9 metrů.

plody kaktusu pitahaya
Zdroj: Getty Images

Kaktusům se nejlépe daří na plném slunci a v písčité půdě při teplotě do 25 stupňů Celsia. Důležitá je také dostatečná vlhkost vzduchu.

Plodí bílé květy, které kvetou pouze v noci a svou vůní připomínají jasmín.

Různé odrůdy s růžovou nebo žlutou barvou jsou pokryty šupinami. Plody pitahaye mohou vážit 200 až 700 gramů.

Sklízí se průběžně, když jsou jednotlivé plody dostatečně velké a mají správnou barvu.

Neměly by na nich být hnědé skvrny a neměly by být příliš měkké. To je známka toho, že jsou přezrálé.

Pitahaya se skladuje nejlépe na chladném a suchém místě bez přímého slunečního záření.

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.