Jak léčit zánět středního ucha? Léky, antibiotika i zákrok

Léčba zánětu středního ucha probíhá v určitých pilířích. Ty přikládají důležitost pro odstranění příčiny, ale také potlačení projevů. Léčba má význam i při zamezení komplikacím. Jelikož 25 % případů onemocnění probíhá na základě virové infekce, je třeba podpořit tělo, aby infekci rychle zvládlo.

Antibiotická léčba se nasazuje při bakteriálním zánětu. Důležitá je léčba příznaků (symptomatologická léčba), jako je bolest. Podávají se analgetika, ale i lokální anestetika. Pokud je přítomno zvýšení tlaku na bubínek, tj. jeho vyklenutí, provádí se paracentéza.

Paracentéza je zákrok, při kterém se vytvoří v bubínku umělý průchod. Bubínek se propíchne a sekret či hnis může vytéct. Tím se uvolní tlak na bubínek a v dutině středního ucha.

Přibližně ve 20 % případů, kdy je přítomen zvýšený tlak v dutině a hromadění výtoku, dochází k spontánnímu přerušení (perforaci) bubínku. Tehdy se už paracentéza neprovádí.

Zvýšený výtok z ucha je nutné odstraňovat. K tomu slouží různé roztoky. Následně se používají také léky na zmírnění otoku sliznice. Důležité je i správné smrkání, u malých dětí odsávání hlenů z nosu. Využít lze i vzduchové výplachy (dle Politzera).

Při horečce je důležité i snížení tělesné teploty. Používají se antipyretika. Výhodou je, že léky na bolest a proti horečce jsou kombinovány. Proto účinkují na bolest a zároveň i na vysokou tělesnou teplotu.

fsdílet na Facebooku