Léčba akutní pankreatitidy: Léky, dieta, antibiotika, ERCP až chirurgie

Hydratace

Jednou z primárních terapií akutní pankreatitidy je adekvátní včasná tekutinová resuscitace, zejména během prvních 24 hodin od jejího vzniku. Pankreatitida je spojena s množstvím otoků a zánětů.

Nitrožilní podávání tekutin zabraňuje dehydrataci a zajišťuje, že ostatní orgány těla dostanou dostatečný průtok krve na podporu procesu hojení.

Nutriční podpora

Zpočátku se nepodává žádná výživa ústy na odpočinek slinivky břišní a střev během prvních 24 až 48 hodin.

Po 48 hodinách by měl být zaveden plán na zajištění výživy, protože akutní pankreatitida je vysoce aktivní stav zánětu a poranění, který vyžaduje mnoho kalorií na podporu procesu hojení.

Ve většině případů mohou pacienti začít přijímat potravu sami od 48 hodin. Pokud to není možné, pak se k zajištění výživy může použít krmná hadička, která se zavede přes nos do střev.

Tato metoda je bezpečnější než podávání výživy nitrožilně. Použití probiotik při akutní pankreatitidě nepřináší žádné výhody.

Antibiotická terapie

Antibiotika, obvykle léky ze skupiny imipenemů, by se měla použít v každém případě pankreatitidy komplikované infikovanou pankreatickou nekrózou.

Neměla by se však podávat rutinně při horečce, zejména na začátku průběhu onemocnění, protože tento symptom je téměř obecně sekundární k zánětlivé reakci a obvykle neodráží infekční proces.

Kontrola bolesti

Nitrožilně podaná analgetika jsou účinná při kontrole bolesti spojené s akutní pankreatitidou. Nevolnost je běžným příznakem a může být způsobena zánětem slinivky břišní, jakož i zpomalením střev.

Na nevolnost jsou k dispozici účinné intravenózní léky. Bolest a nevolnost se zmírní, když zánět ustoupí.

Léčba základních problémů

Kromě poskytování podpůrné péče je třeba urychleně vyhodnotit základní příčiny.

Pokud se předpokládá, že akutní pankreatitida je způsobena žlučovými kameny, léky, vysokými hladinami triglyceridů nebo vysokými hladinami vápníku v těle pacienta, může být zavedena řízená léčba.

Endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie (ERCP)

ERCP je procedura, při které specializovaný lékař provleče pružnou tenkou hadičku s kamerou připevněnou na konci přes ústa pacienta do první části tenkého střeva, kde vyúsťují žlučovody a pankreatický vývod.

Pomocí tohoto zařízení lze zavést malý katétr do žlučovodu k odstranění žlučových kamenů, které se mohly zaseknout a stát se příčinou pankreatitidy.

V určitých situacích může být do vývodu slinivky břišní zaveden i speciální katétr, který pomáhá při hojení slinivky břišní.

Úvahy o léčbě těžké akutní pankreatitidy

NEKROTIZUJÍCÍ PANKREATITIDA:

Definice těžké akutní pankreatitidy zahrnuje případy, ve kterých část pankreatické tkáně již není životaschopná v důsledku poranění. Toto se nazývá nekróza (odumření).

V průběhu času tělo absorbuje tuto mrtvou tkáň, ale v některých případech se tato mrtvá tkáň může stát zdrojem infekce a může způsobit septický stav (šok). Proto je v indikovaných případech zapotřebí chirurgické řešení.

fsdílet na Facebooku