Léčba spondylartritidy: Léky, biologická léčba i cvičení

Léčba probíhá na více úrovních. Jejím cílem je zpomalit postup onemocnění a zmírnit obtíže, snížit zánětlivou aktivitu. Plus prodloužit dobu mezi remisí a relapsem a zároveň zkrátit čas příznaků na co nejkratší úsek.

Onemocnění se nedá vyléčit, ale dá se léčit.

V první řadě jde o farmakologickou léčbu, pod kterou spadá použití více léků:

  1. NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) - spondyloartritida má dobrou odpověď, avšak při současném zánětu střeva nemůže probíhat dlouhodobě
  2. kortikosteroidy – snižují zánětlivou činnost, mohou být podány přímo do kloubu
  3. antibiotika – používají se na bakteriální infekce, a to během probíhajícího bakteriálního onemocnění
  4. DMARD (antirevmatické léky modifikující nemoc z anglického Disease Modifying Antirheumatics Drugs) - využívá se imunosupresivní proces a biologická léčba

Chirurgická léčba se využívá v případě, že nastalo úplné poškození páteře či například kyčelního kloubu a je nutná náhrada kyčelního kloubu – TEP (totální endoprotéza).

Následně vedle farmakologické léčby je nutná změna životosprávy. Režimová opatření a omezení pohybu jsou nutná pouze v akutní fázi. Jinak během celého života je významná pohybová aktivita, která dopomáhá udržovat pohybový aparát v dobré kondici.

Nutný je výběr vhodné pohybové a sportovní činnosti, cvičení, léčebná gymnastika a jiné, a to nejprve pod vedením zkušeného fyzioterapeuta či trenéra. Později i samostatně doma.

Potřebné je osvojit si správné držení těla. Pomáhají masáže, lázně, rehabilitace, fyzioterapie, aplikace chladu či tepla a ostatní metody.

V životosprávě má své místo upravení stravovacích návyků, příjem zeleniny a ovoce, vlákniny. V případě nadváhy a obezity je nutné snížit tělesnou hmotnost. Plusem jsou doplňky stravy pro výživu kloubů a doplnění vitamínu C a D.

Potřebné je přestat kouřit a omezit příjem alkoholu.

fsdílet na Facebooku