Léčba rýmy: Léky na rýmu a brzké zbavení se ucpání nosu

V případě alergického původu rýmy je důležité zamezit působení alergenu. Samozřejmě, to není vždy možné. Jelikož není jednoduché omezení pohybu ve venkovním prostředí během pylové sezóny.

V tom případě se volí farmakologická léčba. A to konkrétně podávání antihistaminik, což jsou léky k omezení vzniku alergie. Nápomocné jsou léky na zmírnění otoku sliznice. Ale pouze na čas určený výrobcem.

V případě nakažlivé rýmy se postupuje přednostně v léčbě příznaků. A to hlavně proto, že je velmi častý virový původ onemocnění. Antibiotická léčba není při virech účinná. ATB se používají pouze v případě bakteriálního původce.

Symptomatická léčba znamená, že se využívají například antipyretika při horečce, léky na ředění hlenu a podporu jeho vytékání a i vykašlávání. To má smysl hlavně při zastavené rýmě. Spreje do nosu na uvolnění průchodnosti, tedy zmírnění otoku.

Důležitý je dostatečný přívod tekutin. Ten usnadní tvorbu hlenu. Při horečce zajistí prevenci dehydratace. Prevence dehydratace je významná zejména u dětí a starších lidí. Podobně je tomu i v případě vitamínů, které podpoří léčbu.

Domácí nebo homeopatická léčba rýmy může dopomoci k utlumení příznaků. Většinou však mají domácí recepty pouze dočasný efekt. A nedosáhne se rychlé léčby ani v případě volby této varianty.

Pomoci může napařování. Vhodné jsou různé bylinkové odvary. Dobré jsou bylinné čaje. Napařování zvlhčí sliznici, podpoří tvorbu hlenu a také hojení poškozené sliznice. Doplňkem by měla být úprava režimu a zvýšený podíl ovoce a zeleniny ve stravě.

U malých dětí je třeba obsah nosu odsát uměle, a to odsávačkou k tomu určenou. Rovněž je možné používat různé spreje do nosu nebo nosní výplach. Vhodnost přípravku je třeba určit na základě věku dítěte.

Rýma v těhotenství a při kojení má svá specifika hlavně v případě léčby. Klade se důraz na správný výběr vhodných léků. Jelikož během těhotenství a kojení mohou látky prostupovat přes placentu, a tedy do krve plodu nebo do mateřského mléka.

V případě opakovaného výskytu a chronické rýmy mohou být příčiny nejen přímo virové, ale například i v anatomickém defektu v nose. Někdy je nutná chirurgická oprava tohoto defektu.

Velká většina případů rýmy ale má virový původ a stačí symptomatická léčba, která pomůže projevy utlumit. A choroba obvykle do týdne ustoupí. V případě chronické rýmy trvá léčba déle. Samozřejmě, pokud si člověk není jistý či potíže přetrvávají, je nejlepší volbou vyšetření.

fsdílet na Facebooku