Jaká je léčba rakoviny tlustého střeva? Chirurgická, onkologická

Chirurgická léčba

Chirurgie je jedinou léčebnou modalitou pro lokalizovaný karcinom tlustého střeva (stadium I–III). Potenciálně poskytuje jedinou léčebnou možnost pro pacienty s omezeným metastatickým onemocněním jater a/nebo plic (stadium IV onemocnění).

Obecné zásady pro všechny operace zahrnují odstranění primárního nádoru s přiměřenými okraji včetně oblastí lymfatické drenáže.

Při nálezu nádoru ve slepém střevě a pravém tlustém střevě je indikována tzv. pravostranná hemikolektomie, při které se odstraní celá pravá část tlustého střeva s cévním zásobením.

Pro nádory v počáteční a střední části příčného tračníku je indikována rozšířená pravostranná hemikolektomie, při které se odstraní celá část pravého tlustého střeva s částí příčného tračníku.

Nádory ve slezinném ohybu a levém tlustém střevě jsou odstraněny během levostranné hemikolektomie. Nálezy v esovitém tlustém střevě jsou odstraněny během sigmoidokolektomie (odstranění esovité části tlustého střeva).

Při nálezu v rektu se provádí amputace rekta. Je žádoucí zachování svěrače rekta, aby byla zachována defekační činnost.

Tzv. totální kolektomie (odstranění celého tlustého střeva) s vytvořením spojky mezi tenkým střevem a konečníkem (ileorektální anastomóza) se provádí při Lynchově syndromu, familiární polypóze nebo při současném nálezu nádorů v různých částech tlustého střeva.

Technicky lze provést při všech nálezech laparoskopickou operaci.

Před chirurgickou léčbou je nutná dobrá předoperační diagnostika onemocnění, adekvátní předoperační příprava pacienta (včetně vyčištění střeva), správné načasování operace a správně zvolený operační postup. Samozřejmostí je dobrá pooperační péče.

Někdy je během operace třeba realizovat stomii (vyvedení střeva na břišní stěnu), aby se vytvořená anastomóza (spojení odříznutých zdravých částí střeva) mohla zahojit.

Bývá dočasná a po pár týdnech se při další krátké operaci zruší. Trvalá stomie se provádí, je-li třeba odstranění celé koncové části tlustého střeva s konečníkem.

Onkologická léčba

  • Chemoterapie

Chemoterapie využívá léky k hubení rakovinných buněk. Chemoterapie při rakovině tlustého střeva se obvykle podává po operaci, pokud je rakovina větší nebo se rozšířila do lymfatických uzlin.

Tímto způsobem může chemoterapie zabít všechny rakovinné buňky, které zůstanou v těle, a pomoci snížit riziko recidivy rakoviny.

Chemoterapie může být také použita ke zmírnění příznaků rakoviny tlustého střeva, které nelze odstranit chirurgicky nebo které se rozšířily do jiných oblastí těla. Někdy se kombinuje s radioterapií.

Neoadjuvantní chemoterapie se používá před operací ke zmenšení nádoru, aby jej chirurg mohl zcela odstranit s menším počtem komplikací. Někdy se podává spolu se zářením, protože může zvýšit účinnost záření.

Po chirurgickém odstranění nádoru se podává adjuvantní chemoterapie. Po operaci mohou v těle zůstat rakovinné buňky, ty adjuvantní chemoterapie zabíjí.

Paliativní chemoterapie se podává při metastatickém rozšíření, kdy operací není možné úplné odstranění rakovinových buněk. Chemoterapeutické léky mohou zmenšit nádory, zmírnit příznaky a prodloužit přežívání.

Chemoembolizace jaterní arterie může být použita k léčbě rakoviny, která se rozšířila do jater – k léčbě jaterních metastáz.

Jedná se o zablokování jaterní tepny (hlavní tepny, která dodává krev do jater) a injekci protirakovinných léků mezi ucpání a játra.

Léčivé látky používané v chemoterapii tlustého střeva jsou 5-fluorouracil, kapecitabin, leukovorin, irinotekan, oxaliplatina, trifluridin a tipiracil.

  • Radioterapie

Radiační terapie využívá silné zdroje energie, jako jsou rentgenové paprsky a protony, k zabíjení rakovinových buněk. Může se použít ke zmenšení velkého nádoru před operací, aby se dal snáze odstranit.

Pokud operace není možná, radiační terapie může být použita ke zmírnění symptomů, jako je bolest. Někdy se ozařování kombinuje s chemoterapií.

  • Cílená léková terapie

Cílená terapie je typ léčby, který využívá léky nebo jiné látky k identifikaci a napadení specifických rakovinových buněk. Cílené terapie obvykle způsobují menší poškození normálních buněk než chemoterapie nebo radioterapie.

Typy cílených terapií používaných při léčbě rakoviny tlustého střeva zahrnují následující:

- Monoklonální protilátky: Monoklonální protilátky jsou proteiny imunitního systému vyráběné v laboratoři k léčbě řady nemocí včetně rakoviny. Protilátky jsou schopny zabít rakovinné buňky, blokovat jejich růst nebo zabránit jejich šíření. Monoklonální protilátky se podávají infuzí. Mohou být použity samostatně nebo přenášejí léky, toxiny nebo radioaktivní materiál přímo do rakovinových buněk.

Monoklonální protilátky využívané v léčbě rakoviny tlustého střeva:

Inhibitor vaskulárního endoteliálního růstového faktoru (VEGF) – bevacizumab a ramucirumab

Inhibitor receptoru epidermálního růstového faktoru (EGFR) – cetuximab a panitumumab

- Inhibitory angiogeneze: Inhibitory angiogeneze zastavují růst nových krevních cév, které nádory potřebují ke svému růstu – regorafenib, aflibercept.

- Inhibitor proteinkinázy: Tato léčba blokuje protein potřebný k dělení rakovinných buněk. Inhibitory proteinkinázy zahrnují inhibitory BRAF, které blokují aktivitu proteinů tvořených mutantními geny BRAF. Encorafenib je inhibitor BRAF.

  • Imunoterapie

Imunoterapie je léčba, která využívá imunitní systém pacienta v boji proti rakovině. Látky vyrobené tělem nebo vyrobené v laboratoři se používají k posílení, nasměrování nebo obnovení přirozené obranyschopnosti těla proti rakovině. Tato léčba rakoviny je typem biologické léčby.

fsdílet na Facebooku