Léčba Parkinsonovy nemoci: léky, rehabilitace a operace

Léčba spočívá v nahrazení chybějícího dopaminu a kompenzaci nerovnováhy neurotransmiterů.

Parkinsonovu nemoc bohužel nelze vyléčit. Vhodnou léčbou ale můžeme dlouhodobě potlačit její příznaky. Patologické změny v mozku však neovlivníme.

Každá chronická léčba přináší kromě zmírnění příznaků i vedlejší účinky a komplikace. Cílem je dosáhnout rovnováhy mezi přínosem léčby a komplikacemi, a tím zlepšit kvalitu života pacienta.

Levodopa

Levodopa je hlavním lékem v léčbě Parkinsonovy nemoci.

Nedostatek dopaminu nelze kompenzovat přímým podáváním "hotového" dopaminu. Špatně prochází hematoencefalickou bariérou a velká část by se spotřebovala na cestě gastrointestinálním traktem.

Levodopa je prekurzorem dopaminu, který velmi dobře prochází hematoencefalickou bariérou do mozku. Podává se společně s karbidopou. Karbidopa je látka, která blokuje znehodnocení této molekuly.

Existuje také ve formě gelu s názvem Duodopa. Tento gel se podává pacientovi přímo do tenkého střeva. Tato forma léčby se používá u pacientů, kteří sice reagují na léčbu levodopou, ale mají závažné nežádoucí účinky.

Látky podobné dopaminu

Účinné látky působící jako dopamin se používají při léčbě nežádoucích účinků buď v monoterapii, nebo v kombinaci s levodopou.

Přípravky jako pergolid a bromokriptin se dnes již nepoužívají kvůli závažným nežádoucím účinkům. Místo nich se podává pramipexol nebo ropinirol.

COMT

Dále se používají léky, které blokují rozklad levodopy na neúčinné částice. Zkratka jejich názvu je COMT. Zesilují a prodlužují účinek levodopy, proto se podávají společně s ní v kombinaci.

První volbou z této skupiny léků je entakapon. Jeho výhodou je, že nemá žádné vedlejší účinky v CNS, a proto může být podáván i rizikovým pacientům.

Podobným lékem je tolkapon. Působí déle, ale může být toxický pro játra. Vysoké dávky nejsou vhodné, zejména u rizikových pacientů.

NMDA

Léky ze skupiny NMDA zastupuje amantadin, který byl původně vyvinut pro léčbu chřipky. Zlepšuje pohyblivost a zmírňuje ztuhlost (rigiditu), ale nemá tak pozitivní účinek na třes.

Ve formě pro intravenózní podání se používá k léčbě akinetické krize.

Blokátory MAO-B

Monoaminooxidáza (MAO-B) je hlavním činitelem v reakcích oxidačního stresu, které poškozují nervové buňky u Parkinsonovy choroby. Její blokování chrání neurony před tímto toxickým vlivem, např. pomocí nového léku rasagilinu.

Neurochirurgická léčba

V léčbě Parkinsonovy nemoci se používají neuromodulační metody, z nichž nejčastěji používanou je hluboká mozková stimulace.

Při této technice se elektroda zavede hluboko do mozku, do příslušného mozkového jádra. Tam se ponechá po dlouhou dobu. Vysílá nízkonapěťové oscilace.

Oboustrannou stimulací subthalamického jádra se daří snižovat chronickou medikaci pacienta. Tím se snižují i vedlejší účinky léků, např. polní dyskineze, což jsou mimovolní pohyby končetin.

Rehabilitace

Důležitou součástí léčby je rehabilitace pacienta. Zahrnuje správná režimová opatření, cvičení a pohybovou edukaci.

U poruch řeči a polykání je užitečný logoped.

fsdílet na Facebooku