Léčba anafylaktické reakce a první pomoc + Injekce EpiPen u alergiků

Alergickou reakci či anafylaxi lze účinně léčit, čímž se zabrání anafylaktickému šoku a tím i komplikacím. Pokud má člověk alergii diagnostikovanou a má k dispozici léky, je situace ideální. Při prvotním výskytu těžké anafylaxe je nicméně důležité rychlé jednání a včasná léčba.

Těžká anafylaxe až anafylaktický šok ohrožují zdraví a život člověka, protože průběh může být rychlý a reakce nastává již po sekundách. První pomoc se rozděluje na laickou (předlékařskou) a lékařskou.

Předlékařská první pomoc

Velmi důležité je postiženého uklidnit a uvolnit mu těsný oděv. Následně je nutná vhodná poloha. Pokud je přítomen nízký tlak a šokové projevy, je vhodná poloha v leže se zdviženými dolními končetinami. To ale platí, pokud nemá postižené dýchací cesty a dušnost.

Do základní první pomoci se zahrnuje:

  • klid, ticho
  • poloha vleže a zvednuté dolní končetiny, pokud není přítomna dušnost
  • přivolání odborné pomoci, tedy záchranné zdravotní služby
  • uvolnění dýchacích cest – záklonem hlavy
  • odstranění působení alergenu při vpichu hmyzem, po vpichu včelou odstranit žihadlo
    • v místě vpichu chladit
  • pokud má protišokový balíček pro alergika, aplikovat EpiPen
  • v případě zastavení dýchání a srdeční činnosti okamžitá kardiopulmonální resuscitace neboli komprese hrudníku

Odborná pomoc

I do odborné pomoci se zahrnuje jako první aplikace adrenalinu. Adrenalin se podává do žíly, ale v případě časové tísně i do svalu. Nejrychleji účinkuje po aplikaci do svalu ramene. Antihistaminika a kortikoidy se používají následně, protože jejich účinek se dostaví za delší čas a podání adrenalinu je dostačující.

Do rozšířené první pomoci patří i aplikace kyslíku, přístup do žíly, aplikace ostatních léků a infuzních roztoků. Podle nutnosti zajištění dýchacích cest. V případě zastavení dýchání a krevního oběhu následuje rozšířená kardiopulmonální resuscitace.

Po těžké anafylaktické reakci je nutné sledování zdravotního stavu. A to buď na interním, nebo na pediatrickém oddělení. Po výskytu se dotyčnému doporučuje vybavení se protišokovým balíčkem, který obsahuje EpiPen (adrenalin v injekční formě) určený k aplikaci do svalu.

fsdílet na Facebooku