Léčba alergie: Léky, antihistaminika, desenzibilizace a ostatní

Po stanovení alergie a konkrétních alergenů vyvolávajících nežádoucí reakci může být vhodně zvolena léčba. V úvahu je brán věk pacienta, zdravotní stav, přítomnost jiných diagnóz, klinické příznaky a jejich časový výskyt.

Léčba je primárně symptomatická. To znamená, že zmírňuje alergické příznaky a projevy pacienta. Hlavním klíčem terapie a předcházení alergickým reakcím je eliminace kontaktu s daným alergenem.

Při potravinové alergii je nutné vyhýbání se potravinám a složkám potravy vyvolávajícím nežádoucí reakci.

Léky a léčiva podávané alergikům lze rozdělit do dvou skupin. První skupina jsou preventivní léky, jejichž cílem je oslabení a dlouhodobé zmírnění klinických příznaků alergie.

Druhou skupinou jsou léky sloužící k akutní úlevě při zhoršení příznaků. Jsou určeny zejména při akutních potížích, jako je například astmatický záchvat či silný projev alergické rýmy.

Nejčastější formou terapie u inhalačních alergenů jsou antihistaminika. Patří mezi nejdéle využívané léky v alergologii.

Léky blokují účinky histaminu, který se v organismu alergika nadměrně zvyšuje při průniku alergenu a vyvolává tak samotné příznaky alergie. Antihistaminika lze brát perorálně v podobě pilulek, kapek či injekcí.

Dalším druhem léků v alergologii jsou kortikosteroidy. Jedná se o hormonální protizánětlivé léky používané při závažnějších či akutnějších zdravotních stavech.

Problém s jejich celkovými nežádoucími vedlejšími účinky při dlouhodobém používání se podařilo eliminovat lokální aplikací ve formě nosního spreje, kapek, léků na inhalaci či kožní preparáty ve formě gelu a mastí.

Pokud se alergie vyskytují zejména na pokožce ve formě vyrážek či ekzémů, je vhodná lokální aplikace kortikoidů zmírňujících imunitní reakci.

Další možností je hyposenzibilace (desenzibilizace). Při té je formou injekcí či speciálních kapek pacientovi podáváno postupně a mírně zvyšující se množství speciálně upraveného alergenu.

Cílem této formy léčby je zvýšení tolerance organismu alergika na daný alergen. Jedná se však o dlouhodobou léčbu ve spolupráci s pacientem.

Základním klíčem léčby alergie je tedy systematická, pravidelná a dlouhodobá terapie, která probíhá ve spolupráci pacienta jak v klidovém, tak v akutním stavu alergie.

Účelem komplexní léčby je stabilizace zdravotního stavu, zabránění vzniku silných alergických příznaků, prevence zhoršování stavu a v neposlední řadě zabránění přechodu alergie do akutního stadia.

Velmi často však dochází k porušení dodržování komplexní prevenční léčby a přerušování terapie v klidové fázi onemocnění.

fsdílet na Facebooku