Co pomáhá při nízkém krevním tlaku? Pomůže citrón, bylinky či jiné babské rady?

Co pomáhá při nízkém krevním tlaku? Pomůže citrón, bylinky či jiné babské rady?
Zdroj fotografie: Getty images

Často se vám točí hlava, jste unavení a slabí? Možná i vy trpíte nízkým krevním tlakem. Měli byste tak vědět i to, co vám hrozí a jak si od nízkého tlaku pomoci.

Co pomůže na nízký krevní tlak? Lidé si spojují citrón s tlakem, ale také různé bylinky či jiné babské rady. Vědí, že je třeba pít více vody či minerálky. A jak je to s hořčíkem?

Potřebuji zvýšit příliš nízký krevní tlak, ale jak na to?
Čtěte s námi a dostaňte ho nad 90/60.

Nízký krevní tlak může být projevem onemocnění, ale setkat se s ním může i naprosto zdravý jedinec. Nebezpečný je zejména náhle vzniklý pokles tlaku, který je spojen s kolapsovým stavem.

Kolaps je krátkodobá ztráta vědomí způsobená sníženým průtokem krve v mozku. Přečtěte si také náš magazínový článek: Léto se blíží, pozor na synkopu - mdlobu - kolaps

Hypotenze, jak se nízký krevní tlak odborně nazývá, je spíše příznak než onemocnění. Sice nezpůsobuje takové poškození organismu jako tlak vysoký, ale může být nebezpečný jiným způsobem.

Pokud jste často unavení, hučí vám v uších a občas zatočí hlava, možná i vy trpíte nízkým tlakem.

Hypotenze je, pokud vám tlakoměr ukáže hodnoty 100/60 a méně. Tento stav může být dlouhodobějšího charakteru nebo náhlého.

O nízkém tlaku se tak často nemluví a málokdy je slyšet o lécích na nízký tlak. Není ho však dobré podcenit. Akutní i dlouhodobá hypotenze může být nebezpečná i mít negativní vliv na organismus.

Podívejme se na to, co všechno může nízký krevní tlak vyvolat, jaké typy hypotenze existují a hlavně, jak se mu vyhnout či léčit.

Hodnoty krevního tlaku bývají u každého člověka do jisté míry individuální. Někdo může při nízkém nebo vysokém tlaku pociťovat potíže, jiní podobné hodnoty na svém zdraví nijak zvlášť nepociťují.

Hypotenze bývá z jistého hlediska dobře tolerována. Nepoškozuje cévy a orgány, jako je tomu při vysokém tlaku. Problém nastává, pokud v důsledku nízkého tlaku nejsou dostatečně prokrvené orgány.

Pokud krev nedokáže zásobovat buňky jakéhokoli orgánu, zákonitě nastávají poruchy funkce.

Mozek je na poruchu přívodu krve nejcitlivějším orgánem.

Nízký tlak postihuje nejčastěji mladé štíhlé ženy a starší lidi. U žen bývá příčina pravidelné krvácení spojené s menstruačním cyklem, u starších jedinců zase dehydratace v důsledku nedostatečného příjmu tekutin.

Různé typy nízkého tlaku (tabulka)

esenciální – primární chronická hypotenze, jejíž vznik je bez známé vyvolávající příčiny skutečný důvod nízkého tlaku je často neobjasněn
sekundární chronická – dlouhodobá hypotenze, jejíž příčinou jsou například kardiovaskulární onemocnění stenotizující chlopenní vady, srdeční selhání, endokrinopatie, postižení autonomního nervového systému
ortostatická náhlý přechod do vzpřímené polohy, odkrvení mozku je častá zejména u lidí užívajících léky ke snížení tlaku, nebo k podpoře močení
habituální převážně u mladých, štíhlých žen převážně nezávažná

Příčin nízkého krevního tlaku může být více. Od ztráty tekutin následkem dehydratace, či krvácení, přes léky až po srdečně-cévní a neurologická onemocnění.

Mezi projevy dlouhodobé hypotenze patří:

 • únava
 • celková slabost
 • nevolnost
 • závratě
 • bušení srdce
 • hučení v uších
 • poruchy vědomí

Akutní versus chronická hypotenze

Z klinického hlediska můžeme rozlišovat akutní nebo chronický stav nízkého krevního tlaku. Častým příkladem náhlého, tedy akutního, poklesu krevního tlaku je kolaps.

Horké počasí v kombinaci s nedostatkem tekutin má za důsledek rozšíření cév. Člověk se náhle postaví, mozek se vlivem gravitace odkrví, tlak krve klesne a nastává krátkodobá ztráta vědomí.

Příkladem chronického poklesu krve jsou zase dlouhodobá krvácení, například při žaludečních vředech, nádorových onemocněních a podobně.

Chronická esenciální idiopatická hypotenze je dlouhodobě nízký tlak bez známé příčiny. Vyskytují se zejména u žen ve věku 20 až 30 lety. Mezi projevy patří snížená tělesná a duševní výkonnost, vyčerpanost, závratě.

Chronická sekundární hypotenze, je na podkladě jiné nemoci. Může ji zapříčinit srdeční choroby, chronické průjmy či chronické krvácení.

Podle příčiny vzniku nízkého tlaku rozeznáváme tři hlavní skupiny (tabulka)

pokles srdečního výdeje selhávání srdce jako pumpy
vazodilatace systémové rozšíření cév, například v důsledku tepla, nebo léků
ztráta objemu cirkulující krve krvácení, dehydratace

Léčba a prevence nízkého tlaku

Řešení spočívá zejména v úpravě životosprávy a zamezení rizikových faktorů. Málokdy se přistupuje k úpravě nízkého tlaku prostřednictvím léků.

Diagnostika

V první řadě je nezbytné zjistit druh hypotenze. Je důležité si uvědomit, zda se jedná o náhlou, tedy akutní, hypotenzi, nebo dlouhodobou, tedy chronickou.

Přechodná hypotenze s poruchou vědomí a spontánní úpravou značí převážně kolapsový či synkopový stav. Bez spontánního návratu vědomí je důležité pátrat po jiné příčině. Pomůže anamnéza i příznaky.

Možné příčiny poklesu krevního tlaku a jejich příznaky v tabulce

bledost krevní ztráty, hypovolémie
cyanóza - modré zbarvení kůže a sliznic v důsledku slabého okysličení plicní embolie
suchá pokožka, snížení turgor kůže - napětí kůže dehydratace
horečka septický šok, dehydratace
štípnutí hmyzem alergický, anafylaktický šok

Při náhle vzniklém nízkém tlaku je téměř vždy přítomna rychlá činnost srdce. Výjimkou mohou být například pacienti, kteří užívají léky ke zpomalení srdeční činnosti.

Možná vás zaujme i článek: Buší vám srdce v klidu či po jídle? Co to může znamenat?

Léčba hypotenze se zaměřuje na vyvolávající příčinu. Nejčastěji jde o různá onemocnění srdce nebo neurologická onemocnění. Při dehydrataci, průjmech nebo ztrátách krve je nutná takzvaná volumoterapie. Jedná se o hydrataci a doplnění tekutin nejčastěji prostřednictvím infuzní léčby.

Při častých problémech s nízkým tlakem je třeba myslet i na příčinu v podobě nadměrného užívání léků proti vysokému krevnímu tlaku. Týká se to samozřejmě pacientů, kteří léky na snížení tlaku užívají.

Život s nízkým krevním tlakem

Lidé trpící nízkým tlakem by se měli vyhýbat situacím, které mohou stav zhoršovat. Existují mnohé faktory, které způsobují pokles tlaku.

Hypotenzi, tedy nízký tlak, může vyvolat nebo prohloubit:

 • dlouhé stání
 • rychlé stavění
 • příjem jídla s vysokým obsahem cukru
 • horké prostředí
 • nízký příjem vody a stravy

Rozpumpujte v sobě život

Pohyb je vitalita. Rozhýbejte své tělo a rozpumpujte krev v žilách. Pravidelným kardio tréninkem podporujete správné fungování srdce, cévního systému a udržujete tělo i mysl v dobré kondici. Navíc můžete dle potřeby zpevnit a vyformovat celé své tělo.

Sport s sebou přináší i uvolnění velkého množství endorfinů. Tyto hormony štěstí, jak se jim také říká, se vyplavují do krve již po deseti minutách fyzické námahy.

Určitě vás zaujmou i články: Vytvořte si vlastní tréninkový plán a Je kardio trénink vhodný pro každého?

Strava, tekutiny a nízký tlak

Tělo je z velké části tvořeno vodou. Je neodmyslitelnou součástí vnitřního prostředí organismu. Zabezpečuje přenos kyslíku, živin a vitamínů.

Reguluje tělesnou teplotu, vyplavuje z těla škodliviny a reguluje v těle elektrolyty, které mají vliv na krevní tlak. To je jen zlomek funkcí, které by bez vody v těle nebyly možné.

Dehydratace způsobuje nejen pokles cirkulující krve, ale i poruchu mnoha jiných funkcí v těle. Přečtěte si i článek: Jaké jsou nejčastější příznaky dehydratace?

Také strava výrazně zasahuje do fungování organismu. Nízký tlak můžete ovlivnit i upravit vhodnou stravou.

Přínosem jsou zejména vitamíny B a C. Do svého jídelníčku tedy zařaďte zejména ovoce jako citrusové plody, černý rybíz, třešně, jablka, ale i zeleninu jako například mrkev, rajčata, papriku, zelí či brokolici.

Nezapomínejte i na bílkoviny, dopřejte si dostatek mléčných výrobků, ryb či sóji.

Káva a některé čaje s obsahem teinu také zvyšují tlak. Současně však dehydratují organismus. Proto si s vaším oblíbeným šálkem kávy dopřejte i dostatek tekutin v podobě pitné vody.

Více tipů pro úpravu nízkého tlaku, nejen vhodnou stravou, se dočtete i v článku: Jak bojovat proti nízkému krevnímu tlaku životosprávou a jídlem

Pomůže i psycholog

To, že psychika ovlivňuje i tělesné zdraví, je všeobecně známo. Negativní myšlenky, depresivní naladění či apatie doslova přitahují zdravotní potíže.

Tak je tomu i v tomto případě. Lidé se sklonem ke špatné náladě, bez životního elánu trpí často i nízkým tlakem. Pokuste se tedy odehnat problém s nízkým tlakem pozitivním myšlením a dobrou energií.

Ne vždy to je jednoduché. Pomoci vám může psycholog. V dnešní době už opravdu není problém požádat o pomoc odborníka i v tomto směru. Vyřešit tak můžete nejeden problém ve vašem životě.

Otužování

Největším přínosem otužování je posílení imunity. Otužování má ovšem i mnoho jiných benefitů. Otužilci nejen že lépe snášejí zimu a chlad, ale i horké letní dny.

Při plavání v ledové vodě se do krve vyplavuje adrenalin, zvyšuje se krevní tlak a tepová frekvence. V důsledku takového pravidelného vlivu tepla a zimy se posilují cévy i celý srdečně-cévní systém.

Otužování má však svá pravidla. Více se dočtete v našem magazínovém článku: Otužování - začněte s ním v létě

Co pomáhá a na co si dát pozor při nízkém tlaku

Pokles tlaku způsobuje i zvedání těžkých předmětů. Při této aktivitě se totiž zvyšuje nitrobřišní a nitrohrudní tlak a zhoršuje žilní návrat. Krevní tlak tak lehce klesne a můžete mít pocit na omdlení.

Opatrní buďte v noci, pokud často navštěvujete toaletu. Tehdy se doporučuje vypít ráno sklenici vody, ještě předtím, než vstanete z postele.

Postprandiální hypotenze je snížení tlaku po jídle bohatém na cukry. Pro její zmírnění se doporučuje sklenice vody před jídlem.

Při dlouhém stání se můžete vyhnout problémy s nízkým tlakem a pocitem na omdlení napínáním lýtkových svalů, nebo překřížením dolních končetin. Příznivě ovlivňují i elastické bandáže na dolní končetiny.

Mezi efektivní opatření patří zejména zvýšení příjmu tekutin. Přečtěte si také článek: Správný pitný režim v létě. Kolik tekutin je málo a kolik moc?

Řešení nízkého tlaku léky není časté. Ve většině případů je dostačující úprava životosprávy a vyhýbání se rizikovým faktorům, které hypotenzi ještě více zvýrazňují.

Další zajímavé zdroje

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.