29. týden těhotenství: Co vás čeká? První úsměv v bříšku

29. týden těhotenství: Co vás čeká? První úsměv v bříšku
Zdroj fotografie: Getty images

Už jste ve 29. týdnu těhotenství. Ten čas tak rychle letí a vám zbývá 11 týdnů do termínu. Pojďme si přečíst, jak probíhá tento týden těhotenství a jak se vaše děťátko vyvíjí.

Ve 29. týdnu těhotenství (TT) má vaše miminko v děloze stále méně místa, čímž budete silněji pociťovat kopání a údery od jeho kolen a loktů. Děťátko se pohybuje, převaluje, kope a natahuje se. Budete si moct pohmatem po bříšku zjistit, kde má nožičky, zadeček nebo ucítíte jeho loket, když se bude převalovat v bříšku.

Vaše bříško se vám zakulacuje a stále roste. Co v sobě skrývá tento nárůst těhotenského bříška?

Vaše děťátko je stále silnější a více reaguje na různé vaše pohyby, na zvuky, hlasy a na světlo. Sledujte každý pohyb a přemet miminka v bříšku během dne. Když je vzhůru, počítejte, zda se pohnulo alespoň 10krát za dvě hodiny. Ujistíte se tak, že je vše v pořádku.

Jak se vyvíjí vaše miminko v bříšku?

Vaše děťátko se už pomalu přibližuje ke své porodní délce. Svoji váhu do konce 40. týdne více než zdvojnásobí. Tuk má rozložen ve 3 % své hmotnosti. Nyní je jeho délka přibližně 38 cm a hmotnost 1150 g.

Jeho pokožka, která byla červená a zvrásněná, se začíná vyhlazovat, tím, že přibírá a vyplňuje ji tukem. Lanugo, jemné ochlupení, kterým bylo celé tělo pokryto, od tohoto týdne už začne pomalu vypadávat.

Jeho oční víčka jsou otevřená a je schopno částečně vidět, i když je v děloze tma. Určité množství světla přes kůži a dělohu procházejí k němu.

Plíce pomalu dozrávají, ale chybí jim ještě surfaktant – aktivní látka, která na plicních alveolách snižuje povrchové napětí. Je potřebná, aby plíce při výdechu nezkolabovaly.

Předčasně narozeným dětem se podává přírodní surfaktant, který proniká do nezralých plic a zabrání jejich slepení.

Vývoj mozku a svalů nadále pokračuje. Mozek je vyvinut až natolik, že začíná samostatná termoregulace plodu.

Doporučuje se přidat omega-3 mastné kyseliny pro správný vývoj mozku.

Obličejová nervová zakončení jsou již připravena k sání. Kvůli neustálému polykání plodové vody může častěji škytat, takže se vám bude nadzvedávat pravidelně, jemně bříško. Během dne vypije a vymočí přibližně půl litru plodové vody.

V tento týden už může vaše děťátko vyčarovat první úsměv, zejména ve spánku se může začít usmívat. Což je již obdivuhodné. Před pár týdny to byl jen shluk buněk. Nyní má už svou velikost, váhu a už teď dokáže vykouzlit sladký úsměv.

Jeho kostní tkáň se zvětšuje. Až 250 g vápníku týdně se ukládá do jeho kostí, aby se zpevnily.

V tabulce jsou znázorněny přibližné míry plodu ve 29. týdnu, zaměřené pomocí sonografu

Celková délka Hmotnost HC
Obvod hlavičky
BPD 
Příčný průměr hlavičky
AC 
Obvod břicha
FL 
Délka stehenní kosti
38,6 cm 1150 g 269,6 mm 76,3 mm 243,6 mm 53,4 mm

Více o velikosti plodu se můžete dočíst v článku: 
Ultrazvuk v těhotenství: Velikost plodu, co je fetální biometrie?

Jak se cítí žena ve 29. týdnu těhotenství?

Únava stále přetrvává. Každá činnost, kterou vykonáváte, vás unaví. Však nosíte pár kilo navíc a vaše tělo musí vynaložit více námahy. Do toho přichází těhotenská nespavost, která vás může také potrápit.

V noci se pravděpodobně častěji budíte z důvodu narůstajícího bříška. Nezbedné děťátko se mnohdy rozhodne, že ono spát nechce. Vás také spát nenechá, neboť ještě musí absolvovat své přemety, které jsou někdy bolestivější.

Vlivem rostoucího bříška a jeho tlakem na močový měchýř vás to nutí jít každou chvíli na toaletu. V noci vás mohou vzbudit i křeče v nohou.

Rostoucí bříško vám tlačí na pánevní žíly, což zužuje průtok krve do nohou. Následkem jsou i zmíněné křeče v nohou, jejich otok a také vznik nepříjemných hemoroidů. Snažte se proto vyhýbat dlouhému stání nebo sezení.

Může vás také potrápit zácpa, což zvyšuje riziko vzniku hemoroidů. Takže zvyšte příjem vlákniny a dodržujte pitný režim. Velmi dobré působí i jogurty s probiotickou kulturou. Z trávicích problémů vás může potrápit i pálení žáhy nebo poruchy trávení.

Všechny vnitřní orgány jsou mírně posouvány a stlačovány narůstající dělohou.

Výstup po schodech nebo rychlejší chůze může být příčinou rychlého zadýchání a vy se budete cítit jako malá lokomotiva. Ztížené dýchání také není neobvyklé.

Mohou vás potrápit i migrény. Pokud se u vás objevily už bolesti hlavy, doporučuje se odpočinek v tmavém tichém pokoji a studeným obkladem na krk nebo na čelo.

Co můžete postřehnout?

Máte pocit, že máte útlum v myšlení?

Ano, je to možné.

Hormony během těhotenství způsobují někdy zmatek a snížení paměti, a to zejména v průběhu třetího trimestru.

Rychleji vám rostou nehty, což vás těší, ale jsou zase lámavější.

Může vám začít odtékat mlezivo, čehož si všimnete díky malému flíčku na podprsence. Pokud jste to již postřehla, stačí si zajistit prsní vložky, které vás ochrání před nechtěnými flíčky na podprsence nebo tričku.

Ve třetím trimestru se může vyskytnout i syndrom neklidných nohou

I vaše pokožka může být citlivější na slunce, teplo nebo čisticí prostředky.

Mnohé studie dokazují, že během těhotenství se mohou chodidla prodloužit nebo rozšířit. To zůstává i po porodu. Tak je možné, že po těhotenství budete muset nosit větší boty o půl až celé číslo.

V období posledního trimestru si dejte pozor na močové cesty, které jsou více náchylné k infekcím. Může je provázet nepříjemný palčivý pocit při močení. Moč bývá zakalená, tmavá až krvavá, což se musí léčit.

Vyšetření v poradně

Během každé poradny se vám vyšetřuje moč, sleduje krevní tlak, puls, nárůst na váze, výskyt otoků dolních končetin. Lékař vyšetřuje velikost dělohy a stav děložního čípku.

Při sonografickém (USG) vyšetření sleduje plod a jeho srdeční ozvy, které by měly být okolo 110–150 pulzů za minutu.

Lékař se vás ptá: Jak často a jak intenzivně pociťujete pohyby,
zda vám začíná tvrdnout břicho,
jak často a jak dlouho to trvá.

Co vám můžeme doporučit?

Snažte se více odpočívat a nohy při odpočinku vykládat na polštář, abyste předešly vzniku křečových žil a otoku nohou. Vaše žíly na nohou se mohou zvětšit. Během těhotenství se vám zvýší objem krve a rostoucí děloha tlačí na pánevní žíly, čímž vám mohou také vypuknout hemoroidy.

Jediný způsob, jak se tomu vyhnout, je vyhýbat se dlouhému sezení a stání.

Snažte se každý den alespoň trochu zacvičit, a procházky vám nebudou na škodu. Noste pohodlnou obuv, abyste své nohy zbytečně nenamáhaly.

Jak bojovat proti únavě? Zkuste odpočívat i během dne, chodit spát a vstávat ve stejnou hodinu.

Jezte zdravou a výživnou stravu s obsahem železa a vápníku. Zvyšte příjem mléka, jogurtů, sýry. Dopřejte si během dne cvičení, procházky. Pokud máte doma malé děti, nestyďte se požádat o pomoc rodinu nebo blízké, aby vám s nimi pomohli a zaměstnali je alespoň na chvíli během dne, než si trochu odpočinete.

Vyhýbejte se kofeinu. Doporučuje se přidat omega-3 mastné kyseliny.

Začněte posilovat pánevní dno s Kegelovými cviky.

Už jste začala přemýšlet na nad odběrem pupečníkové krve? Přečtěte si o této možnosti a popřemýšlejte, ještě máte na to chvilku času.

Čtěte více o ostatních týdnech těhotenství v souhrnném článku:
Těhotenství po týdnech: Jak probíhá těhotenství a vývoj plodu?

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.