Kalkulačka krevní skupiny dítěte: Jakou krevní skupinu může dítě mít? (+ tabulka)

Kalkulačka krevní skupiny dítěte: Jakou krevní skupinu může dítě mít? (+ tabulka)

Jak zjistit krevní skupinu dítěte? Má vaše dítě A, B, 0, nebo AB? Naše kalkulačka nabízí přibližný výpočet podle krevní skupiny rodičů.
Vyplňte údaje níže
Výpočty jsou orientační
Krevní skupina matky
Krevní skupina otce

Kalkulačka krevních skupin: jakou skupinu může mít dítě?

Na úvod malé upozornění. Odborná garantka článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD., doplňuje informaci:
Výpočet krevní skupiny neslouží jako test otcovství, protože existují výjimky (tzv. bombajský fenomén). Červené krvinky nemají na svém povrchu určité znaky (aglutinogeny A nebo B). Typizace ABO je při určování otcovství nepřesná a pouze orientační.

Krev je tekutá tkáň. Pro lidský život je důležitá v několika ohledech. Transportuje dýchací plyny, živiny, vitamíny, minerály a složky imunitního systému.

Krev se skládá z krevní plazmy a několika krevních elementů, buněk a krvinek.

  • červené krvinky – erytrocyty
  • bílé krvinky – leukocyty
  • krevní destičky – trombocyty

Červené krvinky nesou na svém povrchu informaci o krevní skupině. Další důležitou informací je přítomnost protilátek v plazmě.

Je známo přibližně 50 systémů dělení krve na krevní skupiny. Nejdůležitější pro transfuzi nebo dárcovství orgánů je systém AB0 a Rh faktor.

Systém AB0 rozděluje krev do krevních skupin:

  1. A
  2. B
  3. AB
  4. 0

Rh faktor určuje přítomnost antigenu v krvi a na povrchu krvinek.

Rh = Rhesus faktor. Je pojmenován podle makaka macaca mulatta (makaka rhesus), u kterého byl objeven.

Existuje více Rh antigenů. Nejdůležitější je antigen D. Pokud je přítomen, krev se označuje jako Rh pozitivní (Rh+). Pokud není přítomen, je krev Rh negativní (Rh−).

Přítomnost antigenu D je při dárcovství důležitá.

Další problém může nastat v případě těhotenství.

Krev plodu nese polovinu genů od matky a polovinu od otce.

Otcova polovina je tělu matky cizí.

Krev matky a dítěte se nemísí, ale v některých případech se malé množství krve plodu dostane do krve Rh negativní matky. To vyvolává tvorbu protilátek. Protilátky procházejí placentou.

V některých případech se Rh+ krev plodu dostane do těla matky. Může k tomu dojít při fyziologickém porodu, sekci, poruchách placenty, aminocentéze, potratu nebo kyretáži. 

Při přechodu do krve dítěte dochází k rozpadu krevních buněk. Tento stav se také označuje jako hemolytické onemocnění novorozenců.

Rh negativita matky a Rh pozitivita plodu je problémovou kombinací. Označuje se jako Rh inkompatibilita.

V současné době se v tomto případě podává matce imunoglobulin anti-D. Tím se zabrání imunologické reakci matky a tvorbě protilátek.

V tabulce jsou uvedeny možnosti dědičné kombinace krevních skupin.

Matka/Otec 0 A B AB
0 0 0, A 0, B A, B
A 0, A 0, A 0, A, B, AB A, B, AB
B 0, B 0, A, B, AB 0, B A, B, AB
AB A, B A, B, AB A, B, AB A, B, AB

Přečtěte si také:

Důležité upozornění:

Nezapomeňte prosím, že výsledky našich zdravotních kalkulaček a analyzátorů jsou pouze orientační. Nenahrazují odborné vyšetření ani radu lékaře, lékárníka nebo jiného zdravotnického pracovníka.

Každý člověk je jedinečný a potřeby každého se mohou lišit. Kalkulačky a analyzátory mají svá omezení a neposkytují komplexní individuální pohled na zdraví.

Jejich používání je na vlastní nebezpečí. Provozovatel stránek ani autor nenesou odpovědnost za nesprávné použití a nesprávný výklad/interpretaci informací získaných jejich použitím. Používáním kalkulaček a analyzátorů vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami a provozovatel ani autor nenesou odpovědnost za případné následky.

Doporučujeme vám, abyste svůj zdravotní stav konzultovali s odborníkem. Pamatujte, že zdraví je důležité téma a veškerá rozhodnutí by měla být učiněna po konzultaci s odborníkem.

Tato kalkulačka/analyzátor není zdravotnický nástroj a zdravotní pomůcka. Svůj zdravotní problém konzultujte s lékařem.

Vložte tuto kalkulačku na vaši stránku zdarma

Jednoduše zkopírujte HTML kód na svou stránku. Kód se kopíruje stejně jako kód embed youtube videa. Pokud máte wordpress, můžete ho vložit do pole HTML.
Podmínkou převzetí kalkulačky je umístění zdroje a dofollow odkazu tak, jak je uvedeno v kódu.

<script src="https://medicspark.cz/frontend-assets/scripts/iframe-message.js" async></script><iframe id="medicspark-krevni-skupina-ditete" class="medicspark-calculator-iframe" src="https://medicspark.cz/kalkulacky/krevni-skupina-ditete/embed/" style="border: 0;overflow: hidden;width: 100%" scrolling="no"></iframe><a class="medicspark-calculator-copyright" href="https://medicspark.cz/kalkulacky/krevni-skupina-ditete">Kalkulačka krevní skupiny dítěte: Jakou krevní skupinu může dítě mít? (+ tabulka) od MedicSpark.cz - zobrazit vysvětlivky a podrobnosti</a>
fsdílet na Facebooku