Kalkulačka krevní skupiny dítěte: Jakou krevní skupinu může mít?

Kalkulačka krevní skupiny dítěte: Jakou krevní skupinu může mít?

Jak zjistit krevní skupinu dítěte? Má vaše dítě A, B, 0, nebo AB? Naše kalkulačka nabízí přibližný výpočet podle krevní skupiny rodičů.
Vyplňte údaje níže
Výpočty jsou orientační
Krevní skupina matky
Krevní skupina otce

Kalkulačka krevních skupin: jakou skupinu může mít dítě?

Krev je tekutá tkáň. Pro lidský život je důležitá v několika ohledech. Příkladem je transport dýchacích plynů, živin, vitamínů, minerálů nebo složek imunitního systému.

Skládá se z krevní plazmy a několika krevních elementů, buněk, a tedy i krvinek.

  • červené krvinky – erytrocyty,
  • bílé krvinky – leukocyty,
  • krevní destičky – trombocyty.

Červené krvinky nesou na svém povrchu také informaci o své krevní skupině. Další důležitou informací je přítomnost protilátek v plazmě.

Je známo přibližně 50 systémů dělení krve na krevní skupiny. Nejdůležitější z nich, a to pro transfuzi nebo dárcovství orgánů, jsou však systém AB0 a Rh faktor.

Systém AB0 rozděluje krev do krevních skupin:

  1. A
  2. B
  3. AB
  4. 0

Rh faktor určuje přítomnost antigenu v krvi a na povrchu krvinek.

Rh = Rhesus faktor. Je pojmenován podle makaka macaca mulatta nebo také makaka rhesus, u kterého byl objeven.

Existuje také více Rh antigenů. Nejdůležitější je antigen D. Pokud je přítomna, označuje se krev jako Rh pozitivní, tj. Rh+. Pokud není přítomen, je krev Rh negativní, tj. Rh-.

Přítomnost tohoto antigenu je při dárcovství významná.

Další problém může nastat v případě těhotenství.

Krev plodu, dítěte, nese polovinu genů od matky a polovinu od otce.

Otcova polovina je tělu matky cizí.

Přestože se krev matky a dítěte nemísí, v některých případech se malé množství krve plodu dostane do krve Rh negativní matky. Tento stav vyvolává tvorbu protilátek. Ty však procházejí placentou.

Existují však případy, kdy se Rh+ krev plodu dostane do těla matky. Fyziologický porod, sekce, poruchy placenty, aminocentéza, ale také při potratu nebo kyretáži.

Při přechodu do krve plodu, dítěte, novorozence dochází k rozpadu krevních buněk. Tento stav se také označuje jako hemolytické onemocnění novorozenců.

Problémem je tedy Rh negativita matky a pozitivita plodu. Tento stav se označuje jako Rh inkompatibilita.

V současné době se v tomto případě podává matce imunoglobulin anti-D. Tím se zabrání imunologické reakci matky, a tedy tvorbě protilátek.

V tabulce jsou uvedeny možnosti dědičné kombinace krevních skupin.

Matka/Otec 0 A B AB
0 0 0, A 0, B A, B
A 0, A 0, A 0, A, B, AB A, B, AB
B 0, B 0, A, B, AB 0, B A, B, AB
AB A, B A, B, AB A, B, AB A, B, AB

Vložte tuto kalkulačku na vaši stránku zdarma

Jednoduše zkopírujte HTML kód na svou stránku. Kód se kopíruje stejně jako kód embed youtube videa. Pokud máte wordpress, můžete ho vložit do pole HTML.

<script src="https://medicspark.cz/frontend-assets/scripts/iframe-message.js" async></script><iframe id="medicspark-krevni-skupina-ditete" class="medicspark-calculator-iframe" src="https://medicspark.cz/kalkulacky/krevni-skupina-ditete/embed/" style="border: 0;overflow: hidden;width: 100%" scrolling="no"></iframe><a class="medicspark-calculator-copyright" href="https://medicspark.cz/kalkulacky/krevni-skupina-ditete">Kalkulačka krevní skupiny dítěte: Jakou krevní skupinu může mít? od MedicSpark.cz - zobrazit vysvětlivky a podrobnosti</a>
fsdílet na Facebooku